Lavíny A

150.00

Začínaš s pohybom vo voľnom teréne a chceš sa zlepšiť v lavínovej problematike? 🏔️

Poď s nami na Lavínový kurz A a nauč sa všetko, čo budeš na začiatku svojho dobrodružstva potrebovať. ⛷️

Sústredíme sa tu na rýchlu a efektívnu lavínovú záchranu spojenú s prvou pomocou. Vďaka tomu budeš vedieť svojmu kamošovi pomôcť, kým sa k vám dostane Horská služba.

Naučíš sa testovať stabilitu snehu, vyhľadávať v lavíne, budeš sondovať, vykopávať zasypaného, poskytovať základnú prvú pomoc na horách. Okrem toho zažiješ na vlastnej koži, aké je to byť pochovaný v lavíne alebo zastaviť pád cepínom ⛏️.

Taktiež okúsiš, aké je to keď sa ocitneš na lavíništi a ukážeme ti, ako čítať situáciu, zistiť čo sa stalo a rozhodnúť sa čo robiť ako prvé.Čo je ale hlavné, užijeme si veľa zážitkov a kopec srandy.

Popis

Podrobné informácie o kurze sa zobrazia, keď si vyberieš termín.

Otázky a Odpovede

Čo keď sa nenazbiera dostatočný počet účastníkov na kurz?2023-04-20T15:43:00+02:00

Na každom kurze máme nastavený minimálny počet účastníkov, ktorý keď sa nenaplní tak kurz rušime. Samozrejme zaplatene účastnícke poplatky vraciame nazad.

Čo je v cene kurzu?2021-10-06T11:02:57+02:00

Každý účastník kurzu od ROKu má zabezpečené v cene:
– ubytovanie
– raňajky
– potrebný materiál na kurz (podla typu kurzu)

Taktiež z kurzového poplatku platíme:
– dopravu inštruktorov
– stravovanie inštruktorov
– obnovu materiálu

Čo neplatíme z kurzového poplatku:
– honorár inštruktorom (robia kurz dobrovoľne a preto ich môžme mať na kurze päť až šesť)
– obed a večeru účasntíkom
– dopravu účastníkom
– požičanie výstroje

Čo si mám zobrať zo sebou?2020-02-12T08:25:21+01:00

Je to jednoduchá otázka, ale odpoveď je komplikovanejšia. Tak čítaj ďalej:

Oblečko

Je pre každého dosť individuálne, ale odporúčame:

 • ber si tenšie gate a bundy ako hrubšie s podšívkou. Aby si ti dalo prispôsobovať teplotu, napríklad keď budeš šlapať hore na chatu, tak nepotrebuješ mať na sebe oteplovačky, lebo vtedy sa fest zahreješ. To isté platí aj o bunde. Ak nemáš tenšie veci, tak si zober dvojo, jednu gate na šlapanie a druhé teplejšie na stanovište.
 • Termoprádlo, chatové oblečenie, rukavice, čiapka, okuliare slnečné (na hory) sa určite zídu. Na chate je aj niekoľko papúč, ale dosť často sa vychytajú.

Výstroj

 • Odporúčame si zohnať lavínový set (na Béčko je povinný). Nepožičiavaj si hocijaký set, kukni si náš zoznam odporúčaných vyhladávačov.  Ak máš ber airbag či avalung. Ak si vieš požičať skialpy, budeš mať lahší život, ale ak nemáš nevadí. Kurz sa dá absolvovať aj na pešo.
Aký vyhľadávač si mám požičať?2020-02-11T13:16:42+01:00

Túto otázku dostávame pomerne často a pre to sme pre vás v spolupráci s najväčším predajcom lavínovej výstroje alpistour.sk prichystali zoznam odporúčaných pípakov. Viac na tomto linku: https://rok-skauting.sk/aku-vystroj-si-pozicat/

Počul som že na konci kurzu je skúška?!2023-04-03T12:53:06+02:00

Áno, presne tak. V nedeľu otestujeme to, čo si sa cez víkend naučil. Jednak sa utvrdíme v tom, že prax samostatne ovládaš a ty budeš mať dobrý pocit, že tie veci vieš. Nemusíš sa toho báť, budeme tam preberať len to, čo si povieme na kurze. Navyše väčšina absolventov povedala, že práve skúška bola jedna z najzáživnejších čsatí kurzu a overili si, či veci ovládajú samostatne.

Musím mať lavínovú výstroj na kurze?2019-01-26T11:11:24+01:00

Na Lavíny B musí mať každý účastník lavínovú vystroj. Ak nemáš, tak si požičaj z obchodu. Nie je to drahé.

 

Na Lavíny A nie je potrebné aby mal každý lavínovú výstroj. My ju zaobstaráme, tak aby na každom stanovišti bolo dostatočne. Ale odporúča sa si priniesť. Predsa je to iné, keď má človek vlastnú a naučí sa s ňou pracovať, ako keď má požičanú.

Mám ísť na Lavíny A alebo na Lavíny B2021-10-20T11:15:26+02:00

Pre všetkých je kurz Lavíny A.

Pre absolventov Lavín A je kurz Lavíny B. Takže najprv poď na Áčko a potom môžeš na Béčko :)

Poprípadne ak si bol na inom lavínovom kurze, tak môžeš ísť na Lavíny B.

Kedy sa piatok vyráža z BA2019-01-06T18:16:08+01:00

Doprava na kurz je samostatná. Avšak asi týždeň pred kurzom prepájame účastníkov aby sa dohodli kto sa s kým zvezie. Ešte sa zatiaľ nestalo, že by sa niekomu miesto neušlo. Väčšinou kto má auto tak ho berie.

Varia na chate? Koľko stojí jedlo? Môžem si variť na variči? Aký bude harmonogram?2024-03-02T11:36:42+01:00

Jedlo môžeš riešiť z vlastných zásob alebo sa stravovať na chate, čo je trocha drahšie. Na druhej strane máš teplé jedlo a na chate varia vinikajúco. V príprade, že sa budeš chcieť stravovať na chate, budeš potrebovať nejaké to euro. V priemere stoja jedlá od 4€ (langoš) po 10€ (kuracie prsia s hranolkami). Odporúčam si vziať 30-40€. Nezabúdaj, že raňajky máš v cene, ktoré si nemusíš platiť. Je však potrebné aby si prišiel na raňajky 6:55, inak raňajky prepadávajú.

Na sezónu 2024/2025 sú ceny vyšie o štyri eurá.

Pár fotiek z raňajok:

Krupicová kaša:

Praženica:

Sú v cene postele, periny a obliečky?2020-02-11T13:18:52+01:00

Áno sú. Ale nie pre všetkých. Máme v priemere pre osem až štrnásť účastníkov k dispozícií postele. Pre zvýšných sú príjemné madrace.

Nemám ani skialpy ani snežnice. Budeme ich potrebovať aj cez deň počas kurzu?2019-01-06T00:10:40+01:00

Áno aj nie. Reálne vieš kurz zvládnuť úplne bez lyží a snežníc, iba s zimnými turistickými topánkami ideálne aj zo štucňami. Lenže táto možnosť má muchy.

 • Ak bude čerstvý sneh tak sa budeš klúdne brodiť aj nad kolená, hlavne na kurzoch vo februáry sa to môže stať.
 • V sobotu po prednáškach sa chodí na Ďumbier, a z neho je to paráda si zlyžovať. Čo v topánkach moc nejde.

Jeden náš štamgast chodil na viaceré laviňáky bez lyží a snežníc a vždy to zvládol. Nakoniec to zaklincoval keď sa išlo z kurzu dolu na parkovisko. Bol vždy prvý, lebo si brával na kurz lopár a na ňom sa valil dolu.

Napíš nám hodnotenie kurzu!

Každe hodnotenie, pozitívne či negatívne nás posúva ďalej a vďaka nim stále vylepšujeme kurzy. Preto budeme veľmi radi, keď nám napíšeš hodnotenia na kurz, čo sa Ti páčilo alebo čo by si rád do budúcna zmenil. Feedback môžu poslať iba účastníci kurzu.

Hodnotenie od účastníkov

 1. Tomáš Kravec

  Obohacujúci víkend o skvelých ľudí a vedomosti

  Tomáš Kravec (účastník kurzu)

  Za čas, ktorý sme spolu strávili (od piatka poobedia do nedeľného obeda) sme toho stihli naozaj veľa. Večerné prednášky ktoré skončia pri pokeci o horách s novými ľuďmi cez denné aktivity v exteriéri chaty. Po skončení som bohatší o vedomosti ako sa vyhľadáva v teréne, ako sa správne používa sonda a lopatka. Taktiež som sa dozvedel ako sa je lepšie samotnej lavíne vyvarovať skrz lavínové predpovede a rizikové miesta. Určite sa chystám aj na lavíny B. tak kvôli vedomostiam ako aj kvôli ľuďom a víkendu strávenému na horách. Skvelá práca, čo robíte a veľmi si vážim každého jedného z tímu.

  Pridaj hlas ak bolo hodnotenie dobré (0) Pridaj hlas ak bolo hodnotenie zlé (0) Odoslať na zhodnotenie

  Nepravidvé, či nepresné veci v hodnotení? Daj nám vedieť.

 2. Alžbeta Baratková

  Povinna jazda pre vsetkych, co chodia po snehu mimo zjazdoviek!

  Alžbeta Baratková (účastník kurzu)

  Life-saving info, podane sympatickymi profi instruktormi a dostatok casu na prakticke vyskusanie vsetkeho. Do toho partia ludi, co su na rovnakej vlne, kopce vsade okolo, modra obloha, kopa snehu a kilo mrkvy v ruksaku… Neviem si predstavit lepsie straveny vikend! Diky za vsetko, verim, ze to potiahnete este dlho!

  Pridaj hlas ak bolo hodnotenie dobré (0) Pridaj hlas ak bolo hodnotenie zlé (0) Odoslať na zhodnotenie

  Nepravidvé, či nepresné veci v hodnotení? Daj nám vedieť.

 3. katarina.tarbajova

  !!Uuuuplna paraaada!!

  katarina.tarbajova (účastník kurzu)

  NAJSAM SUPER: Kurz bol fantasticky zorganizovany. Profesionalne posobilo, ze kazdy sa specializoval na urcitu oblast, a to aj v praktickych a aj teoretickych aktivitach. Ked zacal prednasat novy clovek, tak sa cloveku zase prebudila pozornost, lepsie akokeby to vsetko prednasal jeden. Informacie boli naozaj odborne a aktualne. Vidiet, ze ste si s tym dali namahu. Organizatorov bolo celkom dost na pocet ucastnikov, cize bola bezpecnost 100% zabezpecena a vzdy tam bol niekto, kto by mna neznalu skiaploveho viazania obul, alebo skontroloval (coho som sa najviac obavala). Kurz bol pre mna zazitkovy, spoznala som novy sport a ludia boli velmi prijemni, co je podla mna tiez zasluha organizatorov, ze sa snazili vytvorit jednu homogennu skupinu. Co sa tyka ceny, dostala som niekolkonasobne viac ako som zaplatila. Kazda sekunda bola vyuzita,napr. ked polovica ucastnikov robila skusky zvysok necakal, ale trenoval nieco nove!

  VYLEPSENIA: Mala som malo info pred kurzom. Az do emailu kt. prisiel 2 dni pred odchodom som mala dojem, ze sneznice a skiaply su rovnocenne vo vztahu k vystupu na chatu. Tak som teda zacala po emaily zhanat skiaply, ale uz svoju velkost som nedostala. V popise kurzu bolo pisane, ze kurz je pre aj lyziarov, ale ked som sa pobalila ako na lyzovacku bolo to total nevhodne.(ale to som bola jedina zo vsetkych) V sobotu som uz chcela ist obedovat po ukonceni 1. stanovistia, ale chapem, ze keby to tak bolo, tak sa pred zotmenim nestihne ist na skiaply na Dumbier. Nepaci sa mi, ze vsetci vidia moj feedback :-D

  Kurz bol super!!! Dakujem za super predlzeny vykend a rozsirenie obzorov!!

  Pridaj hlas ak bolo hodnotenie dobré (0) Pridaj hlas ak bolo hodnotenie zlé (0) Odoslať na zhodnotenie

  Nepravidvé, či nepresné veci v hodnotení? Daj nám vedieť.

 4. viliambalaz

  Lavíny A. 8 - 10.2

  viliambalaz (účastník kurzu)

  Nemám čo vytknúť, všetko bolo fajn čo sa týka prednášok aj praktických cvičení. Možno mi chýbala nejaké oficiálne spoločné ukončenie.

  Pridaj hlas ak bolo hodnotenie dobré (0) Pridaj hlas ak bolo hodnotenie zlé (0) Odoslať na zhodnotenie

  Nepravidvé, či nepresné veci v hodnotení? Daj nám vedieť.

 5. xrarach

  Feedback

  xrarach (účastník kurzu)

  Ahojte, kurz sa mi velmi pacil, podla mna to mate rok od roka viac a viac zmaknute, paci sa mi ze menite slajdy, system stagov je dobre vymysleny, jednu malickost co som ai vsimol, mozno som si ti zle zapamatal, ale rozpor v radach co robit ked padne lavina ako prve. Na svahu prvy den sa povedalo ze nestracat cas a hladat, na prednaske zdravovedy, ale bolo ze v prvom rade volat az potom hladat, za mba len feedback ze ujednotit sa i ked viem si predstavit situacie kde su validne oba postupy. Kazdopadne dakujem za kurz, bolo to super a budem sa tesit snad o daky ten rocik zasa. Zelam nech sa dari :-)

  Pridaj hlas ak bolo hodnotenie dobré (0) Pridaj hlas ak bolo hodnotenie zlé (0) Odoslať na zhodnotenie

  Nepravidvé, či nepresné veci v hodnotení? Daj nám vedieť.

×

Prihlás sa

Registruj sa

Odkaz na nastavenie nového hesla bude odoslaný na váš email.

Continue as a Guest

Don't have an account? Sign Up

Title